Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół Pulicznych w Galewie

Świąteczne kolędowanie

Utworzono dnia 09.01.2024

Hej kolęda, kolęda! Kolędnicy i wspólne kolędowanie

Jedną z najstarszych tradycji bożonarodzeniowych w Polsce jest wspólne kolędowanie. Pierwotnie kolędowanie nie należało do obrzędu religijnego, ale związane było z przesądem dotyczącym płodności plonów oraz urodzaju. Niegdyś, tradycja ta związana była z kultem osób zmarłych. W późniejszych latach zwyczaj ten został związany z narodzeniem Chrystusa i został jedną z tradycji na Boże Narodzenie. Tradycyjne kolędowanie odbywało się zazwyczaj na wsiach i w małych miasteczkach. Kolędnicy zakładali przebrania aniołów i diabłów, pastuszków czy zwierząt, zazwyczaj towarzyszyła im również gwiazda. Chodzili od domu do domu w okresie oktawy Bożego Narodzenia, składając życzenia noworoczne. Samemu śpiewaniu towarzyszyło również odgrywanie zabawnych scenek czy straszenie publiczności.

W dniu narodzenia Jezusa było tak - Jasełka, przedstawienie na Boże Narodzenie

Jedną z najbardziej znanych tradycji bożonarodzeniowych, która przetrwała do dziś, są jasełka. Zgodnie z historią, ta tradycja na Boże Narodzenie sięga czasów świętego Franciszka z Asyżu, a około wieku XV zawitała do Polski. Od tego czasu przedstawienia opowiadające historię narodzin Jezusa są stałym punktem obchodzenia świąt. Najczęściej przedstawienia odbywają się w szkołach i przedszkolach. Dzieci zakładają specjalne przebrania na jasełka - stroje pastuszków, trzech króli, Maryi czy Józefa, towarzyszą im również anioły.

Wigilia - czas cudów i spotkania z duchami zmarłych

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową w Polsce, wierzono, że w wieczór Wigilijny duchy zmarłych przodków mają moc, aby powrócić do swoich domów i bliskich. Z tego względu, aby uszanować ich obecność, tego dnia, przed zasiadaniem do stołu każdy dmuchał na krzesło, aby przegonić duszę zmarłego, która mogła się tam znajdować. Wypowiadano również specjalne słowa przed wylewaniem wody z naczyń, co również miało uchronić przed znieważeniem dusz zmarłych. Wierzono również, że tego dnia o północy, woda w rzekach nabierała szczególnych właściwości, pod śniegiem rozkwitały kwiaty paproci, a zwierzęta przemawiały ludzkim głosem.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=864759118778657&set=pcb.864771245444111

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny